JONAŽOLĖ

https://zolynelis.blogspot.lt/2017/05/jonazole.html

Viskas apie jonaložes!

Jonažolė lotyniškai - Hypericum, vokiškai - Johanniskräuter, rusiškai - Зверобой. Sinonimai: Adenotrias (Hippolyte François Jaubert & Édouard Spach, 1842), Androsaemum (Henri Louis Duhamel du Monceau, 1755), Ascyrum L., 1753, Elodes (Michel Adanson, 1763), Gardenia (Jane Colden, 1756, nom. rej.), Olympia (Édouard Spach, 1836), Sanidophyllum (John Kunkel Small, 1924), Sarothra L., 1753, Takasagoya (Yojiro Kimura, 1936), Triadenia (Édouard Spach, 1836). Kiti jonažolės pavadinimai rusų kalba: Молодежная кровь, Красная травица, Хворобой, Кровавник, Здоровая трава. 
https://zolynelis.blogspot.lt/2017/05/jonazole.html#moreAr žinojote?

Ar žinojote, kad jonažolės gydo nuo 99 ligų?
Ar žinojote, kad jonažolės dar kartais vadinamos Jono krauju, nes trinant jonažolės sėklas ir žiedus ant pirštų lieka kraują primenančios raudonos sultys?
Skaitykite toliau ir sužinokite apie jonažolių istoriją, magiškas, energetines ir naudingas savybes, kaip jonažoles rinkti, kur jos auga, kuo naudingos ir kuo pavojingos, ką iš jų galima gaminti, ką jomis gydyti ir daug kitų įdomių faktų.


Mistika, istorija ir jonažolių energetinės savybės

Senovės Romoje tikėjo, kad jeigu vidurnaktį pušyne žmogus kaire koja užmins ant jonažolės, tai prieš jį atsiras pasakiškas baltas žirgas, kuris jį nuneš į pasakišką stebuklų ir neįtikėtinų galimybių šalį visai nakčiai.
Rusijoje ir Ukrainoje jonažolė laikoma vienu iš augalų, kurie atsirado iš kraujo arba ugninio paukščio (Молниеносная птица) plunksnos, kuris nusileido iš dangaus ant žemės, nes buvo sužeistas priešiško padaro.
Vėliau šiam augalui buvo priskirtas gebėjimas išvaryti piktąsias dvasias. Jonažolė saugojo nuo vaiduoklių ir raganų. Senovėje slavai jonažolės ūglį dėjo į apavą arba slėpė kepurėje, kad išvengtų nužiūrėjimo.
Violetinės sultys, gautos spaudžiant jonažolės žiedpumpurius, buvo laikomos užburiančia priemone.
Naudingos jonažolių savybės

Į jonažolės cheminę sudėtį įeina: tokoferoliai, flavanoidai, hipericino eterinis aliejus, taninai, vitaminas P ir PP, vitaminai  C, karotinas, makro ir mikroelementai, nikotino rūgštis, azulenas, provitaminas A, invertuotas cukrus.
Aktyviosios medžiagos: kvercetinas, hiperozidas, kvercitrinas, izokvercitrinas, rutinas, hipericinas, taninai, pseudohipericinas, karotinas, dervos, eteriniai aliejai, nikotino ir askorbino rugštys ir fitoncidai.
Medicininiais tikslais naudojami jonažolės lapai ir jauni ūgliai. Augalo šaknys naudojamos sergant kaulų tuberkulioze ir dizenterija. Jonažolė naudinga žmogaus organizmui, bet pavojinga gyvūnams.
Rusioje gerdavo jonažolės užpilą, kad išsaugotų sveikatą ir žvalumą. Būtent dėl šios priežasties jonažolės užpilą rekomenduodavo tiems žmonėms, kurie greitai pavargdavo nuo alinančio darbo. Armijoje jonažolės užpilo duodavo kareiviams, kurie leisdavosi į ilgus žygius pėsčiomis.
Semdami vandenį iš nepatikrintų šaltinių, žmonės į jį įmesdavo jonažolės šakelių, tokiu būdu atsikratydavo galimo susirgimo dizenterija.
Nemaloniam burnos kvapo šalinimui jonažolę kramtė, bet ne ilgiau kaip keletą minučių.
Taip pat jonažolę naudojo sumušimams gydyti
Šiuolaikiniai gydytojai teigia, kad jonažolės nuovirai, užpilai ir ekstraktai, patekdami į žmogaus organizmą, "įjungia" visą eilę gyvybiškai svarbių procesų, kurie būtini sveikatos palaikymui. Kai kurie iš šių procesų yra neįmanomi be medžiagų, kurios yra jonažolėse.
Jonažolė gydo galvos skausmą ir pagerina apykaitos procesus.
Jonažolė padeda gydyti: enteritą, chronišką gastritą, kolitą, chronišką pielonefritą, funkcinį viduriavimą, katarinę anginą, trofines opas, stomatitą, nudegimus, parodontozę, gingivitą, paprastajį vaginitą, chronišką arba pūlingą ausies uždegimą, spuogus, mastitą, anemiją, geltą, hemorojų, migreną, kosulį, hipertoniją.
Jonažolės arbata normalizuoja skrandžio ir žarnyno darbą, taip pat stimuliuoja vidaus sekrecijos funkciją.
Jonažolės užpilu tepa veido odą, jeigu ji yra per daug riebi arba per daug sausa.
Liaudies receptai iš jonažolių

Jonažolių nuoviras
10 gramų susmulkintos jonažolės užpilti 200 mililitrų vandens. Šildyti ant vandens garų maždaug 15 minučių, atvėsinti iki kambario temperatūros. Naudoti trečdalį stiklinės kiekvieną kartą apie 20 minučių prieš valgant. Naudoti tris kartus per dieną dviejų dienų laikotarpyje.
Jonažolių užpilas nuo stomatito
1 valgomąjį šaukštą jonažolės (išdžiovintos) užpilti viena stikline verdančio vandens. Laikyti pusę valandos, kad pritrauktų ir nukošti. Naudoti esant stomatitui, gingivitui, parodontozei, o taip pat juo skalauti burnos ertmę ir gerklę.
Jonažolių trauktinė
3 valgomuosius šaukštus žiedelių užpilti 20 gramų saulėgrąžų arba linų aliejumi. Laikyti 14 dienų tamsiame kambaryje, normalioje temperatūroje ir drėgmėje.
Jonažolių rinkimas

Jonažolė renkama nuo birželio iki rugpjūčio mėnesio, tuo metu, kai žydi. Žydinčios viršūnėlės iki atsirandant vaisiams, nupjaunamos pjautuvu arba peiliu.
Tas pats augalas gali būti renkamas keletą kartų per metus. Pirmą kartą nupjaunami ūgliai, kartu su žiedais iki 25 cm. Po nupjovimo augalas atauga maždaug per 30 dienų ir tada galima ūglius pjauti dar kartą.
Nupjauti augalai skalaujami nuo dulkių ar purvo ir džiaunami palėpėje, ant aukšto arba specialioje džiovyklėje, ne aukštesnėje negu 40°С temperatūroje.
Džiovintos jonažolės gali būti saugomos 3 metus.
Jonažolių paplitimas

Jonažolė auga Šiauriniame pusrutulyje ir pietinių sričių tropikuose. Jonažolė auga proskynose, žolynų šlaituose, tarp krūmų ir pakelėse. Kaimų ir miškų vietovėse galima sutikti keletą jonažolės rūšių.
Jonažolė sėjama vėlų rudenį. Iš anksto sukasta ir pamėžta dirva išlyginama. Formuojamos eilės taip, kad tarp jų atstumas būtų ne mažesnis kaip 40 cm. Sėjama 0,5 gramo sėklų kvadratiniam metrui. Dygti sėklos pradeda prie pliusinės 5°C temperatūros. Jonažolei augant rekomenduojama 4 - 5 kartus papurenti žemę tarp eilių.
Jonažolių aprašymas

Jonažolė yra jonažolinių šeimos augalų gentis, kuriai priklauso daugiametės žolės arba puskrūmiai. Augalas gali išaugti iki metro aukščio.
Jonažolės lapai priešiniai, lygiakraščiai, su liaukiniais taškeliais.
Žiedai sutelkti šluotelės pavidalo žiedynuose. Vainiklapiai geltoni. Vaisius – dėžutė. Žydi jonažolė nuo birželio iki rugpjūčio. Jonažolė yra puikus žiedadulkių šaltinis.
Jonažolė dauginasi tik sėklomis, kurios sėjamos tiesiai į dirvą.
Šis augalas gyvena iki septynių metų, bet laikoma, kad naudą teikia ne senesnis kaip penkerių metų augalas.
Jonažolė - nereiklus žolinis augalas, atsparus žemai temperatūrai. Jonažolės gentyje yra apie 200 rūšių.
Paprastoji jonažolė (Hypericum perforatum). Iliustracija iš Jacob Sturm knygos "Deutschlands Flora in Abbildungen", 1796
Mokslinė jonažolių klasifikacija

Tarptautinis mokslinis pavadinimas - Hypericum L., 1753.
Paprastosios jonažolės (Hypericum perforatum, rus. Зверобой продырявленный ) mokslinė klasifikacija:
Karalystė - Augalai (Plantae),
Skyrius - Magnolijūnai (Magnoliophyta),
Klasė - Magnolijainiai (Magnoliopsida),
Poklasis - Dilenijažiedžiai (Dilleniidae),
Šeima - Jonažoliniai (Hypericaceae),
Gentis - Jonažolė (Hypericum).
Lietuvoje augančios jonažolių rūšys

1. Sparnuotoji jonažolė (Hypericum tetrapterum)
2. Plaukuotoji jonažolė (Hypericum hirsutum). Įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą.
3. Gulsčioji jonažolė (Hypericum humifusum). Įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą.
4. Keturbriaunė jonažolė (Hypericum maculatum)
5. Kalninė jonažolė (Hypericum montanum). Įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą.
6. Paprastoji jonažolė (Hypericum perforatum).
Jonažolės rūšys: 1. Gulsčioji jonažolė (Hypericum humifusum), 2. Sparnuotoji jonažolė (Hypericum tetrapterum). Iliustracija iš Jacob Sturm knygos "Deutschlands Flora in Abbildungen", 1796

Pavojingos jonažolių savybės

Jonažolė turi daug kontraindikacijų. Jonažolė draudžiama sergantiems hipertonija ir nėščiosioms.
Jonažolės negalima naudoti ilgą laiką - augalas yra lengvai toksiškas. Ilgalaikis naudojimas gali iššaukti kepenų skausmą, dilgėlinę, bjaurų skonį burnoje.
Ilgą laiką vartojant jonažolę vyrams atsiranda laikina impotencija, bet nustojus vartoti preparatą potencija per kelias savaites sugrįžta.
Jonažolės naudojimas didina žmogaus odos jautrumą ultravioletiniams spinduliams. Naudojant jonažolę netinka būti saulėje, nes gali atsirasti dermatitai ar odos nudegimai.
Stipri jonažolių arbata sukelia skrandžio skausmą.
Straipsniai apie jonažolesInformacijos šaltiniai: lt.wikipedia.org, ru.wikipedia.org, edaplus.info, Deutschlands Flora in Abbildungen - Hypericum, Deutschlands Flora in Abbildungen - Hartheu.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą